Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
Lili Fabacsovics, Zsolt Süle , Gábor Z. Kovács
THE CITY ​​OF QUEENS
play with music
more
Omega, László Vándorfi
SKYROVER
rock fantasy
more
Csaba Horváth
THE CHOLNOKY CODE
play
more
Volt egy tánc (2005)
táncjáték Zorán élő koncertjére
Zorán, Vándorfi László, Krámer György
Krámer György
2005. 08. 07., Veszprémi Ünnepi Játékok, VeszprémFest, Vígszínház: 2006. 11. 25.

Synopsis

Zorán, szólókarrierjének kezdete óta – elsősorban Presser Gábor és Dusán Sztevanovity dalaival – a magyar könnyűzenei élet legigényesebb képviselői közé tartozik. Dusán költői dalszövegei, Presser érzéki dallamai sajátosan simulnak Zorán halk szomorúságához, finom szarkazmusához, érett előadói stílusához. A dalok végigvezetnek a magyar „rock-generáció” történetén, szoros összefüggésben a társadalom, az életérzések változásaival, a múló ifjúsággal. A vers-értékű szövegek bonyolult lelki tartalmakat, izgalmas víziókat jelenítenek meg, melyeket a remek zenék teljesítenek ki. Az egyes szövegek, dallamok között szándékos az átjárás, időnként ciklus-szerűek, szinte kínálják magukat nagyobb összefüggések, egy belső történet felrajzolására.

Egy kocsmában vagyunk. Vagy inkább egy kocsma-panoptikumban, melynek asztalaihoz, pultjához, poharaihoz dermedtek a figurák. Zene hallatszik, zenészek jönnek, valahonnan az Időből. Helyet foglalnak az elhagyott hangszereknél, meg-megszólaltatják azokat, a tétova hangokból nyitány -féle kerekedik. Csak egyikük áll magányosan a szín közepén, amolyan költő -féle, XX. századi garabonciás. Lábához kis kobold - clown telepszik, groteszk képmás, állandó ellenpont, mégis egyetlen hű társ - mintha Fellini Országútonjának Gelsominája lenne. Arcán festett könnycsepp. A magányos alak körbenéz a panoptikumon: talán ők a megénekelt figurák és helyzetek? A Clown kezébe adja a gitárját. A Zongorista, aki mindeddig némán figyelte őt, leüt egy akkordot. A gitár válaszol. E párbeszéd majd vissza-visszatér, hol hangszeresen, hol szövegesen, a kibomló történet egyik szerkesztési elveként. 
A hangszeres párbeszédből megszületik az első dal, „Csak játék”. A Költő-Énekes a zongorára támaszkodva mondja - énekli a látomást, a Clown a zongora tetejére telepszik, a kocsma-tér lassú forgásba kezd. A nyitószám a „Volt egy tánc…” című dalba úszik át - a panoptikum megmozdul, bevalcerozik a történelem. Háború, 50-es évek, 56, majd az azt követő korszakok és helyzetek, szerelmek, szövődő és megszűnő barátságok, depressziók és mulatások, a múló ifjúság keretezik e költői szerkezetű történetet. Középpontjában az Énekes -Költő /Zorán/ képmása, a Férfi áll, aki a kocsmaszituációk egy-egy figurájával, elsősorban a Baráttal, az ezer alakban visszatérő szerelmi partnerrel, a Nővel és a minduntalan feltűnő Apa -Anya képpel viaskodja át az életet. Történet végére ér. /„ Úgy volt…” című szám./  A táncgesztusok panoptikummá merevednek, a zenészcsapat útjára indul, s lassan a Költő, a Zongorista és a Clown figurája is eltűnik az éjszakában.

Az igényes zene, a korszerű mondandó, az allegórikus fogalmazás, az asszociatív szerkesztés, a kortárs tánc eszközrendszerét követeli meg. Krámer György és táncművész társaik múltja, jelen munkássága garancia arra, hogy szokatlan műfajú, az intellektuális rockzene és a kortárs táncművészet találkoztatása szempontjából kísérleti, mégis jelentős közönségsikerre számot tartó előadás kerülhet minél szélesebb közönség elé a produkció felújításával.

Cast and Crew

A zenekar:
Horváth Kornél (ütőhangszerek), 
Sipeki Zoltán (gitárok), 
Orosz Zoltán (harmónika), 
Lattmann Béla (basszus), 
Kovács Péter Kovax (billentyűs hangszerek), 
Gyenge Lajos (dob), 
Óvári Éva (vokál)
Kabelács Rita (vokál)

Vendég: Presser Gábor

A játék szereplői: 
Énekes: Zorán
Férfi: Bakó Máté 
Nő: Bacskai Ildikó / Pap Adrienn / Ladányi Andrea
Barát: Szigeti Gábor 
Anya: Pongor Ildikó (Kossuth-díjas)
Apa: Szakály György (Kossuth-díjas)
Bohóc: Egyed Brigitta
Gyerek: Schofhauser Roland
Többiek: Sánta László, Zayzon Csaba, Molnár Ervin, Soós Melinda, Kungli Dóra, Fülei Réka, Huszti Réka, Mohácsi Eszter, Vajai Flóra, Horváth Gábor, Németh Ádám, Szelle Dávid

Zenei vezető: Presser Gábor
Díszlettervező: Khell Csörsz
Jelmeztervező: Kovács Yvette Alida, Rátkai Erzsébet
Műszaki munkatársak: Cziráki Miklós, Cziráki János, Bozsó Zoltán
Fővilágosító: Balázs Krisztián
A rendező munkatársa: Kiss Dávid
Koreográfus - rendező: Krámer György

Reviews/Press appearances

Ha hinnél valamiben:

Boldog idő: